STRESİ SEVDİĞİNİZ MÜZİKLE ATLATIN
03 ARALIK Pazar, 2017
STRESİ SEVDİĞİNİZ MÜZİKLE ATLATIN

Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen “Müzikle Psikoloji” adlı seminerde konuşan uzman psikolog, günümüzün hastalığı ve birçok hastalığa davetiye çıkartan stresi müzikle aşılacağını söyledi

STRESİ SEVDİĞİNİZ MÜZİKLE ATLATIN admin

Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen “Müzikle Psikoloji” adlı seminer, Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Seminerde, Uzman Psikolog Cem Gençtürk ve Uzman Müzikolog Ersin Antep katılımcılara günlük hayatta karşıya karşıya kalınan stres karşısında müziğin önemini anlattı.

Uzman Psikolog Cem Gençtürk, müziğin ritm olarak herkesin hayatının içinde olduğuna dikkat çekerek, “Müzik, günlük hayattaki telaştan, stresten kurtuluş için bir yöntem. Ritmik müzik, dikkat eksikliği, bozukluğu ve depresyonda beyin işlevlerini değiştirerek, tedaviye fayda sağlar” dedi.

 

Müzik ve psikoloji iç içedir

Müzik ve psikolojinin iç içe olduğunu belirten Gençtürk, “Müzik psikoloji ile ilgilidir ve müziğin psikolojisi bireyseldir. Müzik, nefes alma, terleme, cinsellik gibi fonksiyonlarımızı yürüten savaşma kaçma gibi stres tepkilerimizi kontrol eden otonomik sinir sistemimizi etkiler” diye konuştu.

 

Hamilelikte klasik müzik dinleyin

Uzman Müzikolog Ersin Antep, hamilelik döneminde, daha çok klasik müzik dinlemenin önemli olduğu algısının annenin sevdiği müzikle doğru orantılı olması gerektiğine dikkat çekerek, “Klasik müzik dinlemeyen anneler bebeklerine de klasik müzik dinletmemeliler. Çünkü dinledikleri müziği sevmiyorlarsa, hormonlar ona göre tepki verir. Bizim dışımızdaki müzikle, içimizdeki müzik ritmsel olarak bir olmalı. Bu doğayla uyum anlamına gelir” dedi.

 

 

küçükçekmece müzik stres hamilelik klasik müzik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GELENEKSEL SANATLAR AKADEMİSİ ÖDÜL GETİRDİ
YAŞAM VADİSİ ÖDÜL GETİRDİ