11 OCAK Cuma, 2019
Çocuğa kendi davranışlarımızla örnek olmalı

Küçükçekmeceli kadınlara çocuklarda sınır koyma yöntemlerini anlatan Klinik Psikolog Zozan Başçı, “Uslubumuza ve davranışlarımıza dikkat etmeliyiz. Önce çocuğa kendi davranışlarımızla örnek olmalıyız” diye konuştu

Çocuğa kendi davranışlarımızla örnek olmalı admin

Klinik Psikolog Zozan Başçı, Küçükçekmeceli kadınlara çocuklarda sınır koyma yöntemlerini anlattı.

İsmet Birgül İlkokulu’nda Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği söyleşiye katılan Klinik Psikolog Zozan Başçı ebeveynleri çocuklara sınır koyma konusunda bilgilendirdi.

Ailelerin çocuğun daha sağlıklı bir birey olması için disiplin sağlamaya ve sınır koymaya çalıştığını kaydeden Başçı, “ Bunu yaparken sağlıklı bir şekilde yapmalıyız. Olumlu davranış geliştirmek için sınır koyuyoruz. Olumlu bir mesajı olumsuz söylersek bu olumsuz olur. Bu nedenle üslubumuza ve davranışlarımıza dikkat etmeliyiz. Önce çocuğa kendi davranışlarımızla örnek olmalıyız” diye konuştu.

 

“ORTA KARAR OLUN, TATLI VE SERT DAVRANIN”

Günümüzde anne ve babaların çocuğun her dediğini yaptığını ya da çok sert kurallar koyduklarını da ifade eden Başçı, “ Çocuklara sınır koymak istiyorsak orta karar olmalıyız. Tatlı ve sert davranmalıyız. Ne çocuğun her zaman her istediğini yapmalıyız. Ne de çok sert kurallar koymalıyız. Çocukla kurduğumuz iletişim çok önemli. Empati kurmalıyız ve çocuğun duygularını anlamaya çalışmalıyız. Onunla kurduğumuz iletişim aynı hizada olmalı gözlerimiz, kalplerimiz ve ellerimiz temas etmeli” diyerek ebeveynleri uyardı.

 

“TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI KONUSUNDA SAAT SINIRI KOYUN”

Kural koyarken bunun nedeninin çocuğa açıklamak gerektiğini de belirten Zozan Başçı, “Unutmayın koyduğunuz kurallar çocuğunuzun kişiliğine, ihtiyaçlarına uygun olmalı. Bu nedenle çocuğunuzu iyi tanımalısınız. Teknolojik aletlerin kullanımı mesela. Bu konuda da bir saat sınırı koyun ve çocuğunuza seçenek sunun. Günde 1 saat kullanabilirsin ya sabah yarım, akşam yarım saat ya da akşamları bir saat diyin. Kararı çocuğunuza bırakın. Kendi karar verirse çocuk bu kurala uyması daha kolay olacaktır” dedi. Başçı, söyleşi sonunda ise katılımcıların sorularını yanıtladı.

 

 

küçükçekmece belediyesi sınır koyma klinik psikolog zozan başcı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çatalca mutlu mesut olacak
CHP’liler İstanbul kampanyası için buluştu