23 ARALIK Pazar, 2018
ÇEBİ: ESERİ YAPTIKTAN SONRA ÇANAKKALE’DEN AYRILAMADIM

Büyükçekmece’deki Çanakkale Şehitleri’ni anma törenine katılan ‘DUR YOLCU” tasarımını inşa eden Seyran Çebi, duygulu anlar yaşadı. Eserin yapımında büyük uğraşlar verdiğini belirten Çebi, “Eseri yaptıktan sonra Çanakkale’den ayrılamadım” dedi

ÇEBİ: ESERİ YAPTIKTAN SONRA ÇANAKKALE’DEN AYRILAMADIM admin

Çanakkale’nin ve Çanakkale Destanı’nın simgesi olan, Çanakkale’nin geçilemeyeceğini bütün dünyaya ilan eden ‘DUR YOLCU” tasarımını inşa eden Seyran Çebi, Büyükçekmece’deki Çanakkale Şehitleri’ni anma törenine katıldı. Büyükçekmece Belediyesi Dr. Hasan Akgün tarafından plaket verilen Seyran Çebi, Yedek Subay olarak askerliğini yaptığı Çanakkale’de Üst Teğmen Turan Şekip Pınar’ın talebi üzerine 1960 yılından Dur Yolcu figürünün inşa ediyor.

Çanakkale’de yaşadığını ve bu program için Çanakakle’den geldiğini ifade eden Çebi, duygulu anlar yaşadı. Dur Yolcu eserini yaptıktan sonra Çanakkale’den kopamadığını anlatan Çebi,   “Aslen Trabzonluyum, davet üzerine geldim. Uğraştım, didindim ve o bu eseri meydana çıkardık. Ancak bu eseri yaptıktan sonra oradan ayrılamadım” diye konuştu.

Düşüncenin kendisine değil komutanı Üsteğmen Turan Şekip Pınar’a ait olduğunu belirten Çebi, komutanın yapabilir misiniz isteği üzerine kendisine görev verdiğini söyledi. Komutanın yaşadığını ve bu programa da davet ettiğini belirten Çebi, hastalığı nedeni ile katılamadığını söyledi.

 

çanakkale 18 mart çanakkale şehitleri seyran çebi dur yolcu kilitbahir dr. hasan akgün
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akçanda'dan gençlere iş fırsatı
Akgün, Yılın En Başarılı Belediye Başkanı oldu