23 ARALIK Pazar, 2018
YENİ İBB BAŞKANI MEVLUT UYSAL OLDU

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş’ın istifası sonrası yeni başkan için seçim yapıldı. Ak Parti’nin adayı Mevlüt Uysal ile CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun yarıştığı seçimin galibi Uysal oldu

YENİ İBB BAŞKANI MEVLUT UYSAL OLDU admin

Kadir Topbaş’ın istifasının ardından gerçekleştirilen Ak Parti, beklendiği gibi Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ı aday gösterdi. Uysal, olağanüstü toplanan mecliste CHP’nin adayı Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile yarıştı. Başkan ilk turda seçilemedi. Bu turda Uysal 179, İmamoğlu ise 126 oy aldı. İkinci turda ise Uysal 179, İmamoğlu 128 oy aldı. Salt çoğunluğun yarısının bir fazlası aranan 3. tür oylamada ise Mevlüt Uysal galip geldi.
İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın istifası sonrası yeni başkan, dün gerçekleştirilen olağanüstü meclis toplantısında seçildi. Seçim öncesi Ak Parti grubu, büyükşehir belediye başkan adayını belirlemek için bir toplantı yaptı. Toplantının ardından Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, günlerdir konuşulan adayı açıkladı. 24 Eylül’de temayül oylaması yapıldığını belirten Kaya, “Temayülde çıkan sonuç ve sayın Cumhurbaşkanımızın da değerlendirmesiyle Mevlüt Uysal adayımızdır” sözleriyle partisinin adayını açıkladı.


Topbaş’a teşekkür 
Ak Partili belediyelerin başarısının, kendi çıtalarını daha yukarıya çekme mücadelesi olduğunu belirten Kaya, Kadir Topbaş’a teşekkür etti. Kaya, “İstifasıyla boşalan süreçte bir temayül yoklaması yapıldı. Bu temayül yoklamasına 337 arkadaşımız katıldı. İstanbul’daki milletvekillerimiz, bakanlarımız, genel başkan yardımcılarımız, ilçe başkanlarımız, il başkanımız,  meclis üyelerimiz, herkes buradaydı. Burada çıkan sonuçlarla birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızın değerlendirmesiyle beraber inşallah İstanbul’umuzu bundan sonraki süreçte yönetecek arkadaşımızı, dün (önceki) akşam Sayın Cumhurbaşkanımız Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısından sonra ifade ettiler. Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle Ak Parti adayı Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’dır. Mevlüt kardeşimizi tebrik ediyorum, Allah mahcup etmesin” dedi. Uysal da aday gösterilmekten dolayı onur ve gurur duyduğunu ifade ederek, “İnşallah Allah genel başkanımıza, genel merkezimize, mahcup olmamayı nasip etsin” dedi.
Daha sonra başkanlık seçimi için meclis, 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet başkanlığında toplandı. Oy verme işlemi öncesinde CHP adayı Ekrem İmamoğlu ve Ak Parti adayı Mevlüt Uysal birbirlerine başarılar dileyerek birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Meclis Başkanı Selamet, seçimin nasıl yapılacağına dair üyelere bilgi verdi. Bu sırada CHP İBB Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever oy sandıklarının üzerinin örtülmesini talep etti. Oturuma başkanlık eden İBB Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet bu talebi kabul etti. Selamet, etrafı perdeyle kapatılan kabinlere üyeleri tek tek okuyarak çağırdı.
2 turda sonuç yok
Başkanlık seçimi için yapılan oylamada beklendiği gibi ilk turda başkan seçilemedi. Meclis’te 309 üye bulunurken oylamada meclis üyelerinin  3’te 2 çoğunluğunun (206) oyunun alınması gerekiyordu. 307 oyun kullanıldığı ilk turda Uysal 179 oy alırken İmamoğlu 126 oya ulaştı. İki oy ise geçersiz sayıldı. İkinci turda ise Uysal 179, İmamoğlu da 128 oy aldı. 308 oy kullanılırken, 1 oy geçersiz sayıldı. 3. tür oylamada ise 179 oy alan Mevlüt Uysal İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Başkanı oldu. Açılan zarf sayısı 308 oldu. Geçersiz oy sayısı 4 olurken, CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu 125 oy aldı.

‘Onurlu bir görevdeyim’

Yeni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, seçimin ardından yaptığı teşekkür konuşmasında özetle şunları kaydetti: “Başkanlık onurlu ve o derece de mesuliyetli bir görevdir. Allah beni size ve İstanbullulara mahcup etmesin. Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum. Güzel bir İstanbul’dan bahsediyorsak, O’nun eseridir. Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’a da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş Beyefendiye teşekkür ediyorum. İnanıyoruz ki, şu anda Büyükşehir Belediyesi’nden istifa etmiş olsa da, Topbaş’ın ihtiyacımız olduğu dönemde, İstanbul’a hizmet etme ve katkı sunmada destekleri devam edecek diye düşünüyorum. Eminim ki CHP grubu da bunu isteyecektir.” 

Kadir Abi’ye veda yemeği

Görevinden istifa eden Kadir Topbaş, İBB Başkanvekili Ahmet Selamet’in Yenikapı Etkinlik Çadırı’nda verdiği yemekte belediye çalışanlarıyla buluştu. İBB’nin sitesinde yer alan açıklamaya göre Topbaş, şunları söyledi: “Beyoğlu Belediye Başkanlığımdan itibaren odama elini bağlayarak, boynunu bükerek giren müdürlerime, ‘Allah’tan başkasının önünde el bağlama’ dedim. İşte bu bahsettiğim, ‘İnsan her şeyi affeder ama adam yerine konulmamayı affetmez’ sözünün tezahürüdür. Bugün İstanbul güzel hizmetler aldıysa, bu davranışımdan ve ekip çalışmasından dolayıdır.”

istanbul ibb mevlut uysal ak parti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akçanda'dan gençlere iş fırsatı
Akgün, Yılın En Başarılı Belediye Başkanı oldu