17 MART Cumartesi, 2018
DÜNYA LİDERLERİNİN GÖZÜNDEN ATATÜRK

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, minnet ve büyük hasretle anıyoruz. Verdiği mücadele ve bıraktığı eserleri gün geçtikçe değeri daha iyi anlaşılan Atatürk için dünya liderlerinin tarihe not düşen sözlerini sizler için derledik

DÜNYA LİDERLERİNİN GÖZÜNDEN ATATÜRK admin

Ölümünün 79. Yıldönümünde aziz hatırası önünde saygı ve minnetle eğildiğimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bir asker bir devlet adamı ve insan yönleri ile 20 yüzyılın yetiştirdiği bir dahi olarak tarih sayfalarında yerini aldı ama hiçbir zaman gerçek anlamda ölmedi.

Bugün hala örnek devlet adamı ve siyasi dehası ile parmakla gösterilen Atatürk, yok olmakta olan bir imparatorluğun küllerinden yeni bir devlet kurdu ve bu yeni devlete ise uygarlığın ve medeniyetin yolunu açacak cumhuriyet rejimini getirdi. Hem bir milleti kurtarma mücadelesi hem de yeni bir rejim ile milletini yeniden diriltme mücadelesi, her devir de her ülkede hayranlık uyandırmıştır.

Dünya bugün Atatürk’ün bu olağanüstü yaşamını örnek almakta ve ders olarak okutmakta. Atatürk bir siyasetçiye de model olmuştur ve olmaya da devam ediyor.

İşte Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk hakkında, dünya devlet adamlarının, yazar ve şairlerinin kayda geçen sözleri…

 

 

Adolf Hitler, Almanya Cumhurbaşkanı ve Şansölyesi:

Mustafa Kemal; bir millet, bütün vasıtalarından mahrum edilse dahi, kendini kurtaracak vasıtaları yaratabileceğini ispat eden adamdır.

 

Türkiye Büyük Meclisi’ne ve Türk halkına, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkanı Atatürk’ün ölümü üzerine en derin üzüntülerimi bildiriyorum. Büyük bir asker, dahi devlet adamı ve tarihi bir şahsiyet kayboldu. Yeni Türkiye Cumhuriyeti ile nesilden nesile devam edecek büyük bir anıt oluşturdu.

 

Albert Lebrun, Fransız Cumhurbaşkanı:

Akıllı ve barışçı yöntemlerle gerçekleştirdiği eseri halkların tarihinde izlerini bırakacaktır.

 

Branko Aczemovic, Büyükelçi, Yugoslavya:

Atatürk'ün dehası, tarihte Türk milletinin taşıdığı ruhun faziletine en yüksek örneklerinden birini teşkil edecektir.

 

Charles Townssend, İngiliz general, 1922

Ben şimdiye kadar on beş hükümdar ve cumhurbaşkanı ile özel ve resmi konuşmalar yaptım . Bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum. Mustafa Kemal’de büyük bir ruh kuvvetinin esrarı var

 

 

David Lloyd George, İngiltere Başbakanı:

Yüzyıllar nadir olarak dâhi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki 20. yüzyılın dahisi Türklere nasip oldu ve kader onu bizim karşımıza çıkardı.

Douglas MacArthur, Amerikalı general:

Asker-devlet adamı, çağımızın en büyük liderlerinden biri idi. Kendisi, Türkiye'nin, dünyanın en ileri memleketleri arasında hak ettiği yeri almasını sağlamıştır. Keza O, Türklere, bir milletin büyüklüğünün temel taşını teşkil eden, kendine güvenme ve dayanma duygusunu vermiştir.

 

Dwight D. Eisenhower, ABD Başkanı, 1953:

Kemal Atatürk için daimi bir anıt tesisi münasebetiyle Türkiye’ye tebriklerimi arz ile gurur duyuyorum. Onun gösterdiği yolda yürüyen büyük ulusunuz çok önemli başarılar elde etmiştir. Türk birliğinin ve ilerleyişinin mimarı Atatürk’ün hatırasını anmak için yapılan tören, dünyanın her tarafından hür insanlara ilham kaynağı olmuş çok yerinde bir saygıdır.

 

Elefterios Venizelos, Yunanistan Başbakanı, 1933:

 

Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir. Bu olağanüstü işleri yapan Mustafa Kemal, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmıştır. Ve bundan dolayı Türkiye övünebilir.

 

 

Emanullah Han, Afgan Kralı:

O büyük insan yalnız Türkiye için değil, bütün doğu milletleri için de en büyük önderdi.

 

Eyüp Han, Pakistan Cumhurbaşkanı:

Kemal Atatürk, yalnız bu yüzyılın en büyük adamlarından biri değildir. Biz Pakistan'da, O'nu geçmiş bütün çağların en büyük adamlarından biri olarak görüyoruz. Askeri bir deha, doğuştan bir lider ve büyük bir yurtsever...

 

Franklin Roosevelt, ABD Başkanı:

Benim üzüntüm, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkân kalmamış olmasıdır. Sovyet Rusya Hariciye Nazırı Litvinof ile görüşürken kendisine onun fikrince bütün Avrupa’nın en kıymetli ve en ziyade dikkate değer devlet adamının kim olduğunu sordum. Bana Avrupa’nın en kıymetli devlet adamının Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal olduğunu söyledi.

                                    

Herbert Melzig:

Büyük Yunan filozofu Platon’un “Krallar filozof olsa ve filozoflar kralların tahtına otursaydı” şeklindeki dileği, iki bin yıllık tarihte gerçekleşmedi. Halbuki, 20. yüzyılda ilk defa olarak Atatürk’ün şahsında Platon’un istediği gibi, kelimenin tam anlamıyla bunu görmekteyiz. O, dahi bir fikir adamı olarak bir milletin, yani Türk milletinin mukadderatını ele almış ve bu milletiyle atıldığı Kurtuluş Savaşı, bu milletin medeni durumunu değiştirmiş bir inkılap ve diğer milletlerin haklarını da koruyan barış ile insanlığa muhteşem bir örnek vermiştir.

 

İsmet İnönü:

Devletimizin banisi (kurucusu) ve milletimizin fedakar, sadık hadimi, insanlık idealinin âşık ve mümtaz (seçkin) siması, eşsiz kahraman Atatürk! Vatan sana minnettardır.

 

John F. Kennedy, ABD Başkanı:

Atatürk bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır. Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür Türkiye'nin doğması, yeni Türkiye'nin özgürlük ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan etmesi ve o zamandan beri koruması, Atatürk'ün Türk halkının işidir. Şüphesiz ki, Türkiye'de giriştiği derin ve geniş inkılâplar kadar bir kitlenin kendisine olan güvenini daha başarı ile gösteren bir örnek yoktur.

 

Kerama, Lübnan Başbakanı, 10 Kasım 1963:

Büyük adamlar, kuşaklarının başındadır. Türk milletinin başındaki büyük ve dahi Atatürk, politika ve savaş alanlarında yılmayan büyük ve yurtsever bir insandı.

 

 

 

Nikita S. Kruşçev, Sovyetler Birliği Başkanı, 1963:

Yakın ve Ortadoğu’da ilk cumhuriyet, doğuşunu ona borçludur. Bu cumhuriyet birçok ulusun milli özgürlük savaşlarına ışık tutmuştur. Atatürk’ün yönetimindeki Türkiye’nin uluslar arası otoritesi yükselmiş ve ülkesi dünya siyasetinde önemli bir rol oynamaya başlamıştır.

 

Vladimir İlyiç Lenin, Rusya:

Mustafa Kemal sosyalist değil, fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici ve iyi düşünceli, akıllı bir lider. Mustafa Kemal soygunculara karşı bir Kurtuluş Savaşı veriyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultan’ı da yaranı ile birlikte alt edeceğine inanıyorum.

 

 

UNESCO’nun Atatürk tanımı:

Atatürk, uluslararası anlayış, iş birliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayrımı gözetmeyen, eşi olmayan devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur.[8][9]

 

Winston Churchill, İngiltere Başbakanı:

Savaşta Türkiye'yi kurtaran, savaştan sonra da Türk milletini yeniden dirilten Atatürk’ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de büyük kayıptır. Her sınıf halkın O'nun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahraman ve modern Türkiye'nin Ata'sına değer bir görünümden başka bir şey değildir.

atatürk devlet adamı dünya liderleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BÜYÜKŞEHİR,BÜYÜKÇEKMECE'NİN ÇANAKKALE ZAFERİ PANKARTLARINI İNDİRDİ
BELEDİYE PERSONELİNİN HİZMET İÇİ EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR