29 EKİM Pazar, 2017
POYRAZ SOKAK AVRUPA KONSEYİ’NDE

Romanlara yönelik projelendirilen kentsel dönüşüm Strazburg’da örnek gösterilerek Avrupa Konseyi’ne damgasını vurmayı başardı

POYRAZ SOKAK AVRUPA KONSEYİ’NDE admin

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün Roman vatandaşların yaşam koşullarını iyileştirmeye yönelik olarak hayata geçireceği “Yerinde Kentsel Dönüşüm” projesi Avrupa Konseyi, Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’ne damga vurdu.

Başkan Akgün, şehirlerin yeniden dönüşümü ve Roman vatandaşların sosyal hayatlarının oryantasyonu alanında Avrupa’da örnek alınmanın kendisini gururlandırdığını söyledi.

Yerinde kentsel dönüşüme örnek

Avrupa Konseyi, Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi için Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Kongre’nin ana teması “Mültecilerin Başarılı Entegrasyonu İçin Yerelleştirilmiş Politikalar” konusunda Türkiye genelinde ve Büyükçekmece’de yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Roman vatandaşların hayatlarının iyileştirilmesi ile ilgili konu üzerinde durduklarını kaydeden Başkan Akgün, “Bu kongreye, Büyükçekmece Belediyesi’nin bir projesi sunuluyor. Proje, 2 bin 500 Roman vatandaşımızın yaşadıkları yerdeki evlerinin geçinebilecekleri, yaşayabilecekleri medeni, sıhhi şartlara adapte edilmesi. Hazırlamış olduğumuz proje 500 bin metrekarelik bir mahalle içinde yaşayan 2 bin 500 Roman vatandaşımızı ilgilendiriyor. Amacımız “Kentsel Dönüşüm” çerçevesinde binalarının yenilenmesi. Bu projeyi belediye, vatandaş, sivil toplum kuruluşları ve merkezi hükümet olarak birlikte hayata geçiriyoruz. Roman vatandaşlarımızın evlerini yapıp onlarında yaşamalarını üst noktaya çekmek için eğitim, kültür, sanat, çocuklarının kreşleri ve anaokulları gibi bütün unsurları bu proje içerisinde topladık. Örnek bir proje olduğu içinde kongreye sunduk. Bu projenin gelecekte çok güzel bir örnek teşkil edeceğini düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Örnek alınacak

Büyükçekmece Belediyesi, Mimarsinan Mahallesi, Poyraz Sokak bölgesinde uzun yıllardır yaşamlarını sürdüren 2 bin 500 Roman vatandaş için hayata geçireceği “Yerinde Kentsel Dönüşüm” projesini, Avrupa Konseyi, Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde açtığı sergi ile tanıttı. Kongreye katılan Avrupalı parlamenterlerin ve yerel yöneticilerin projeye ilgisi yoğun olurken, örnek proje olarak gösterildi.                    

Projeye gösterilen ilginin memnuniyet verici olduğunu belirten Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Avrupa Konseyi, Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'ne Roman vatandaşlarımız için hayata geçireceğimiz 'Yerinde Kentsel Dönüşüm' projemiz damgası vurdu. Mimarsinan Mahallesi, Poyraz Sokak için hazırladığımız projenin özellikle şehirlerin yeniden dönüşümü ve vatandaşların sosyal hayatlarının oryantasyonu alanında Avrupa'da örnek alınmak istenmesi beni gururlandırdı” açıklamasını yaptı.

büyükçekmece yerel yönetim avrupa konseyi roman kentsel dönüşüm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARA YİNE ÇATALCA’YI ANLATTI
TRABZONLULAR FETHİ KUTLADI