17 ARALIK Pazar, 2017
TANIŞ: AÇ TAVUK TALİHSİZ BİR SÖZDÜR

CHP ve AK Parti arasında “Aç Tavuk-Tok Tavuk-Arpa” tartışmasının yaşandığı İBB Meclisi’nde gündem 16 Nisan Referandumuydu. Aç tavuk sözünün talihsiz olduğunu savunan CHP Grup Sözcüsü Coşkun Tanış, “Aç tavuk” metaforu çok talihsiz bir sözdür ve hiç hoş değildir, doğruda değildir. Hukukçu olan AKP Grup Başkan Vekili biraz sabretmeli” diye konuştu

 TANIŞ: AÇ TAVUK TALİHSİZ BİR SÖZDÜR admin

İBB Meclisinde AKP ile CHP Arasında “Aç Tavuk-Tok Tavuk-Arpa” Tartışması Yaşandı. CHP’li Hüseyin Sağ İstanbul’un referandumda kaybedilmesinin faturasının Topbaş’a kesileceğini iddia etti.

İBB Meclisinde Referandum tartışması yaşandı. CHP’li Hüseyin Sağ gündem dışı konuşmasında AKP’nin İstanbul’u kaybettiğinin nedenlerini sıralarken, Sağ’a cevap veren AKP Grupbaşkanvekili Temel Başalan: “Aç tavuk kendini mısır ambarında zanneder” dedi. CHP Grupbaşkanvekili Ertuğrul Gülsever de AKP Grupbaşkanvekili Başalan’a cevap verdi: “Tok tavuklar da kendini o ambarın sahibi olarak görmeye devam ederlerse bir süre sonra ne durumda olacaklarını kendileri de hayret ederler” dedi. Bağımsız Meclis Üyesi Hüseyin Avni Sipahi de AKP’li Başalan’a cevap vererek: “Aç tavuk kendini mısır ambarında zanneder” demesi doğru bir cümle olmadığı gibi İBB de Arpalık değildir” dedi. CHP Grup Sözcüsü Çoşkun Tanış da: “aç tavuk” metaforu çok talihsiz bir sözdür ve hiç hoş değildir, doğru da değildir. Kaldı ki YSK Başkanı bile açıklama yaparken Gayri Resmi sonuçlardan bahsetti. Ama Hukukçu olan AKP Grup Başkan Vekili biraz sabretmeli” dedi.

 CHP İBB Meclis Üyesi Hüseyin Sağ 16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleşen Referandumun İstanbul değerlendirmesi İBB Meclis toplantısında gündem dışı bir konuşma yaparak gerçekleştirdi. AKP’nin İstanbul da kaybetmesinin faturasını Topbaş’a keseceğini iddia eden CHP’li Sağ, AKP İBB Meclis Grubunun ve Başkan Topbaş’ın İstanbul’da hiç bir planlama ilkesine dikkat etmeden önemsemeden “ben yaptım oldu” zihniyeti ile yönetildiğini ve CHP’nin tüm olumlu eleştirilerine ve uyarılarına kulak tıkandığını ve neticesinde İstanbul kentinin İmar rantı ile çökertildiğine dikkat çekerek, “Keşke eleştirilere kulak verseydiniz bu kent çökmeseydi, neticede kaybeden siz oldunuz. Benden söylemesi, bundan sonra halka soracaksın “halk bana güveniyor ben yaptım oldu” demeyeceksin, gerçekten demokrat olacaksın. Aslında gezi direnişinde işi yakalamıştın “otobüs durağının yeri dahi değiştirilirken bile halka soracağım” demiştin yarından başlayarak bu çizgiye gel” diyerek Başkan Kadir Topbaş’a tavsiyede bulundu.

 AKP Grupbaşkanvekili Temel Başalan: “Aç tavuk kendini mısır ambarında zanneder”

 CHP’li Hüseyin Sağ’ın gündem dışı konuşmasına cevap verme gereği duyan AKP Grupbaşkanvekili Temel: “Hüseyin Sağ bu tarihi zafere rağmen kendisini galip gibi hissediyor “Aç tavuk kendini mısır ambarında zanneder” misali, Hüseyin Bey de kaybettikleri referandumu kendince zafer olarak görüyor. Bu bir seçim değildir” dedi.

 CHP Grupbaşkanvekili Ertuğrul Gülsever: “Tok tavuklar da kendini o ambarın sahibi olarak görmeye devam ederlerse bir süre sonra ne durumda olacaklarını kendileri de hayret ederler”

 CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever ise “Bu ülkenin yarısına yakını böyle bir teklifi reddettiğini göstermiştir. İktidarın bunu dikkate alması ve bundan sonraki adımlarını ona göre ayarlaması gerekir. Bu dilleri kullanırken asla tasvip etmediğim ve son derece yakışıksız bulduğum 'aç tavuk' misali sözleri terk etmelidir. Aç tavuk kendini buğday ambarında zanneder; tersinden bakarsak tok tavuklar da kendini o ambarın sahibi olarak görmeye devam ederlerse bir süre sonra ne durumda olacaklarını kendileri de hayret ederler. Biz 20 yılı aşkın süredir iktidar olmayan ama demokrasi mücadelesini sonuna kadar yürütmeye çalışan erdemli insanlarız. Biz açlığa antremanlı ve tahammüllüyüz; kendini tok zannedenler düşünsün. Eğer yüzde 52 hayır çıksaydı YSK aynı kararlılığı gösterecek miydi? Biz neyin ne olduğunu görebilecek kadar akıllı ve zeki insanlarız. Onun için bu tartışmaları yargıya bırakmanın önemi var. Hepimiz itidalli olalım, hiç kimsen kendisine bir zafer sarhoşluğu çıkarmasın. Aşağılayıcı bir dil de kullanmayalım” şeklinde konuştu.

 CHP Grup Sözcüsü Tanış: “aç tavuk” metaforu çok talihsiz bir sözdür ve hiç hoş değildir, doğruda değildir. YSK Başkanı bile açıklama yaparken Gayri Resmi sonuçlardan bahsetti. Ama Hukukçu olan AKP Grup Başkan Vekili biraz sabretmeli”

Yeni dönemde CHP Grup Sözcüsü olarak göreve başlayan Çoşkun Tanış da AKP Grupbaşkanvekili Temel Başalan’ın sözlerine karşılık yaptığı kısa değerlendirmede şunları söyledi: “Sayın Grup Başkan Vekilim gerekli açıklamayı yaptı ama bu “aç tavuk” metaforu çok talihsiz bir sözdür ve hiç hoş değildir, doğruda değildir. Doğru budur; Büyükşehir Belediyesi dahil İstanbul’da 20 yıldır yönettiğiniz Belediyelerde de 2-3 puan geride kaldınız. İstanbul’da sizin yönettiğiniz Belediyelerin durumu ve halkın referandumda koyduğu irade ortadadır. Yine Sayın AKP Grup Başkan Vekili Hukukçudur. YSK Başkanı bile açıklama yaparken Gayri Resmi sonuçlardan bahsetti. Bekleyelim 3 gün itiraz süresi var. Tabiî ki çıkan sonuç vatanımız milletimiz için hayırlı olsun isteriz" dedi.

 

İBB refreandum kadir topbaş hüseyin sağ coşkun tanış
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KÜÇÜKÇEKMECE YEREL YÖNETİMLER KİTAP VE KÜLTÜR FUARI’NDA
ATAŞEHİR'İN YENİ BAŞKANI BELLİ OLDU